Google wprowadza funkcję „kluczowe momenty w video”

Google wprowadza funkcję „kluczowe momenty w video”

Google często przedstawia w wynikach wyszukiwania video z YouTube. To w sumie nic dziwnego, gdyż wiele materiałów zamieszczanych na tej platformie odznacza się wysoką jakością. Niedawno jednak została wprowadzona nowa funkcja, która pozwoli dokładniej określić zawartość materiału, widząc go jeszcze w SERP-ach.

Kluczowe momenty w video – czym są?

W połowie września tego roku Google zaczęło testować funkcję w tym video (in this video). Pokazywała ona na linii czasowej poszczególne timestapy w video, opisujące jednocześnie jaką tematykę one poruszają. 17 września Google oficjalnie potwierdziło wprowadzenie owej funkcji i nazwało ją key moments in videos.

W oficjalnym komunikacie znajdziemy także przykład tego, jak powinna działać owa funkcja:

Kluczowe momenty w video - przykład

Nowe narzędzie ma pomóc w szybkim zorientowaniu się w zawartości materiału. Będzie to szczególnie przydatne w przypadku poradników how-to (dobrym przykładem jest ten zawarty na screenshocie dotyczący podcastingu), długich wykładów czy dokumentów. Funkcja będzie także bardzo przydatna dla osób korzystających z czytników ekranu, dzięki czemu także będą w stanie wstępnie poznać zawartość video.

Co jednak ważne, znaczniki czasowe pojawią się tylko wtedy, gdy w opisie materiału zawrze je twórca. Oprócz tego funkcja będzie dostępna jak na razie jedynie w przypadku materiałów anglojęzycznych z YouTube oraz podczas korzystania z anglojęzycznej wersji Google. Niemniej jednak trwają prace nad tym, aby narzędzie zaczęło współpracować także z innymi wydawcami jak CBS Sports oraz indyjskim NDTV.

Dodatkowo Google uruchomiło ankietę, pytając się o inne platformy, na których twórcy chcieliby skorzystać z nowego narzędzia.

Podsumowanie

Jak widać, Google ma na celu coraz lepsze przeszukiwanie wszelkich rodzajów treści udostępnianych w Internecie, aby dostarczyć użytkownikom jak najlepszą wartość. Miesiąc wcześniej wprowadził aktualizacje, dzięki którym w wynikach wyszukiwania bardziej widoczne są podcasty. Dodatkowo można je słuchać bezpośrednio ze strony SERP. Teraz zaś wprowadza funkcje związane z video – to bardzo dobry kierunek.

Link do oficjalnego komunikatu: https://blog.google/products/search/key-moments-video-search/

Link do ankiety Google: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeMROdDj3EFyw0fqQEZwMFOjQNx1GlWSUzqXuOmguwpctzPdg/viewform

  • 19
  •  
  •  
Autor artykułu:Daniel Podgórski

Copywriter współpracujący z firmą Mayko. Specjalizuje się w nowoczesnych technologiach, kryptowalutach, SEO i marketingu internetowym. Uwielbia pisać artykuły poparte statystykami i głębokim researchem.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *