Prasówka SEO/e-commerce

Prasówka SEO/e-commerce #18

W tej prasówce zróżnicowane newsy – porady od Google, oskarżenie w stronę Google, jak i kolejne raporty na temat e-commerce w Europie.

A co zatem w tej prasówce?

Które pliki warto blokować w robots.txt?

W kolejnym odcinku Ask Google Webmasters John Mueller poruszył kwestię plików robots.txt. Pytanie dotyczyło tego, czy warto zastosować dyrektywę disallow w przypadku /*.css$’, /php.ini, czy /.htaccess. Taka możliwość oczywiście istnieje, jednak Mueller zaznaczył, że raczej nie jest to zbyt dobry pomysł. Co jednak się stanie w przypadku zablokowania wymienionych plików?

Aby się tego dowiedzieć, przejdź do omawianego filmu.

Google oskarżone o łamanie zasad dotyczących ochrony prywatności

W stronę Google wysunięto pozew grupowy. Oskarżający zarzucają, że firma nie szanuje prywatności użytkowników korzystających z aplikacji zbudowanych na Androidzie. Oprócz tego gigant z Kalifornii daje fałszywe przesłanki, jakoby dane prywatne były całkowicie bezpieczne, a jednocześnie ma je przechwytywać w celu nielegalnej sprzedaży. Pozywający szczegółowo opisują, w jaki sposób miałoby dochodzić do łamania prywatności. Jeden z zarzutów dotyczy tego, że niektóre narzędzia od Google korzystają z trzeciorzędnych aplikacji jak Firebase SDK, które to mają umożliwić przechwytywanie danych.

Z całym dokumentem prawnym można zapoznać się tutaj (sekcja INTRODUCTION daje wyczerpujący wgląd w najważniejsze kwestie dotyczące oskarżenia).

Badanie: jak Brexit wpływa na e-commerce w Europie i na świecie?

Whistl przeprowadziło badanie dotyczące tego, jak mieszkańcy poszczególnych państw zapatrują się na skutki Brexitu w kontekście e-commerce. Oto najciekawsze informacje:

  • 34% Niemców, 27% Francuzów i 24% Irlandczyków uważa, że Brexit doprowadza do wolniejszych dostaw produktów z Wielkiej Brytanii
  • Mieszkańcy USA i Australii nie przyjmują w tej kwestii jednoznacznego stanowiska, jednak większość nie spodziewa się wolniejszych dostaw
  • Czy Brexit doprowadzi do obniżenia ilości produktów, które można kupić w tym kraju online? 23% Brytyjczyków uważa, że tak. Tak samo 23% z nich uważa, że nie.

Z wynikami raportu możesz zapoznać się tutaj.

Badanie: ekspansja zagraniczna w Europie stała się bardzo trudna

Stripe przeprowadziło analizę wśród 500 internetowych europejskich firm, która dotyczyła ich zapatrywań na wytyczne Unii Europejskiej odnośnie do ekspansji zagranicznej. Badanie wykazało, że zróżnicowanie regulacji w UE jest tak duże, iż sprawia firmom spore kłopoty. Dla ponad 25% respondentów ich stopień złożoności, a co za tym idzie, kwestia dostosowywania się do nich, należy do TOP 3 największych wyzwań.

Pełny raport możesz pobrać tutaj.

All in One SEO Pack – w popularnym pluginie wykryto i naprawiono poważną lukę

10 lipca 2020 roku w All in One SEO Pack wykryto lukę, pozwalającą na atak XSS (Cross-site scripting). Z popularnego pluginu korzysta ponad 2 miliony stron internetowych. 15 lipca 2020 roku wydano aktualizację do wersji 3.6.2, która naprawia ową wrażliwość. Użytkownicy wtyczki są zachęcani do jak najszybszego zaktualizowania pluginu, aby nie narażać witryny na niebezpieczeństwo.

Więcej na temat owej luki możesz dowiedzieć się tutaj.

  • 2
  •  
  •  
Autor artykułu:Daniel Podgórski

Copywriter współpracujący z firmą Mayko. Specjalizuje się w nowoczesnych technologiach, kryptowalutach, SEO i marketingu internetowym. Uwielbia pisać artykuły poparte statystykami i głębokim researchem.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *