Przekierowania SEO w pigułce

Jeśli szukasz informacji o przekierowaniach SEO – jesteś w dobrym miejscu. W naszym poradniku znajdziesz wiele przydatnych informacji na ten temat 🙂 Kiedy stosuje się przekierowania? Które przekierowania są najpopularniejsze? Jak prawidłowo tworzyć reguły .htaccess? Zaczynamy!

Czym właściwie jest przekierowanie?

W dużym skrócie: przekierowanie to mechanizm wymuszający przeniesienie użytkownika ze strony obecnej na docelowy lub tymczasowy adres. Istnieją różne typy przekierowań i mogą one pozytywnie, ale też i negatywnie wpłynąć na przemieszczanie się Googlebot’a w obrębie naszego serwisu.

Przekierowanie w praktyce: Kamil wprowadził w swoim sklepie certyfikat SSL. Powinien więc teraz przekierować ruch ze swojego sklepu http://sklep-kamila.eu na adres https://sklep-kamila.eu. Wyszukiwarka Google traktuje bowiem te dwa adresy jak zupełnie różne domeny. Przekierowanie 301 jest zatem niezbędne, aby Kamil nie stracił ruchu na stronie, ale także aby nie doszło do niechcianej duplikacji treści.

Kiedy i po co tworzy się przekierowania?

Powodów może być kilka. Oto trzy najczęstsze powody tworzenia przekierowań:

 • nieistniejąca strona – czasem zdarza się, że w trakcie rozbudowywania naszej strony, jesteśmy zmuszeni ukryć lub usunąć część podstron. Wówczas użytkownikowi odwiedzającemu taką stronę wyświetla się zwykle błąd 404. Można tego uniknąć, stosując np. przekierowanie 301;
 • zmiana adresu URL – na zmianę adresu strony ma wpływ nie tylko chęć przeniesienia jej na inną domenę, ale także wprowadzenie protokołu HTTPS czy łączenie różnych adresów URL w jeden;
 • wprowadzenie certyfikatu SSL – to punkt obowiązkowy zarządzania stroną. Pamiętaj, że strona bez zabezpieczeń i certyfikatów może skutecznie zniechęcać użytkowników. Już w 2019 roku pojawiło się ciekawe badanie na temat stron HTTP, z którego wynikało, że wiele osób brak zabezpieczonej wersji protokołu HTTP uznawało za scam.Po wprowadzeniu zmian potrzebne będzie przekierowanie z wersji HTTP na HTTPS.
Na to uważaj: przekierowania są stosunkowo łatwym i szybkim rozwiązaniem problemów np. z niedziałającą podstroną. W prosty sposób przekierujemy ruch z niedziałającej podstrony na inną. Nie zawsze jednak będzie to korzystne, a przesadne tworzenie przekierowań, może prowadzić do tzw. pętli przekierowań lub zbyt dużego przeciążenia serwera.

Przede wszystkim zbyt duża liczba przekierowań wydłuża czas ładowania ostatecznego adresu strony. Użytkownicy nie czekają – opuszczają taką stronę często bezpowrotnie w poszukiwaniu innej – szybszej, lepszej i wzbudzającej większe zaufanie. Podobnie roboty Google’a – jeśli zależy nam na zaindeksowaniu danej podstrony, nie twórzmy w jej obrębie łańcucha wielu przekierowań przekierowań.

 
Rozważnie stosowane przekierowania nie stanowią dla naszej strony zagrożenia. Jednak zbyt często stosowane mogą powodować straty w odbiorze użytkownika jak i GoogleBota.

Rodzaje przekierowań

Przekierowanie 301

Najczęściej wykorzystywane przekierowanie. Stałe przekierowanie określające iż adres przekierowywany nie będzie już istniał i zostaje zastąpiony nowym adresem. W przypadku tego przekierowania znacząca moc podstrony przenoszona jest na nowy adres. Przekierowanie 301 można wykonać zarówno w obrębie tej samej domeny jak i rożnych domen.

Przekierowanie 302

Przekierowanie tymczasowe które swoim typem określa, że przekierowanie na stronę docelową jest tymczasowe. Przy tego typie przekierowywania moc strony przekierowywanej nie jest przenoszona na stronę docelową. Można to wykorzystać np. w przypadku awarii serwisu i tymczasowo przenieść na inny adres.

Przekierowanie 303

Najrzadziej wykorzystywane przekierowanie. Służy do przekierowywania danych w formularzach metodą POST.

Tworzenie przekierowań

Przekierowania mogą być tworzone na kilka sposobów. W dużej mierze jest to uzależnione od:

 • typu serwera WWW np. Apache lub Nginx,
 • nadanych uprawnień przez administratora,
 • od typu oprogramowania.

Poniżej skupię się na przykładach które najczęściej wykorzystuję w swojej pracy.

  • Przekierowanie 301 strony z www na stronę bez www z wykorzystaniem .htaccess

RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www\.(.*)$ [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://%1/$1 [R=301,L]

  • Przekierowanie 301 strony bez www na stronę z www z wykorzystaniem .htaccess

RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\.
RewriteRule ^(.*)$ http://www.%{HTTP_HOST}/$1 [R=301,L]

  • Przekierowanie 301 z całego protokołu http na https na adres bez www z wykorzystaniem .htaccess

RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteCond %{HTTP:X-Forwarded-Proto} !https
RewriteRule (.*) https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI}/$1 [R=301,L]

  • Przekierowanie 301 wewnątrz serwisu na docelowy adres z wykorzystaniem .htaccess

RewriteEngine On
RewriteBase /
Redirect 301 /kontakt.htm /nowa-strona-kontaktowa.html

  • Przekierowanie 302 wewnątrz serwisu na docelowy adres z wykorzystaniem .htaccess

RewriteEngine On
RewriteBase /
Redirect 302 /kontakt.htm /nowa-strona-kontaktowa.html

  • Przekierowanie 301 na zewnętrzny adres z wykorzystaniem .htaccess

RewriteEngine On
RewriteBase /
Redirect 301 /kontakt.htm http://domena.pl/nowa-strona-kontaktowa.html

  • Przekierowanie 301 w php

header("HTTP/1.1 301 Moved Permanently");
header("Location: http://domena.pl/kontakt.html");

Ważne: kod przekierowania należy umieścić wysoko w kodzie strony przed wyświetleniem jakichkolwiek danych do przeglądarki.

Podsumowanie

Przekierowania są niezbędne do tego, aby nasza strona nie tylko działała prawidłowo, ale także nie zniechęcała użytkowników m.in. znaczną ilością błędów 404. Dzięki przemyślanym przekierowaniom unikniemy niekontrolowanej utraty ruchu oraz zwiększymy szanse na dobre pozycje strony w Google.

Musimy jednak jednak pamiętać o tym, aby nie nadużywać przekierowań. Łańcuchy przekierowań mogą spowolnić czas ładowania naszej strony. Przekierowania nie dają też pełnej mocy SEO – być może warto więc pomyśleć o dodatkowym link buildingu.

 

 •  
 •  
 •  
Autor artykułu:Mateusz Borowik

Współwłaściciel firm Mayko oraz Aurora Creation, w których zarządza zespołem back-end developerów. Programista samouk i pasjonat nowych technologii.

Komentarze

5 wypowiedzi:
 1. Bardzo konkretne i przydatne zestawienie. Wszystkie potrzebne informacje zebrane w jednym miejscu, dodatkowo jasno wytłumaczone i zrozumiałe. Wartościowy wpis 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *