Sklep internetowy w modelu SaaS Poznaj plusy i minusy

Sklep internetowy w modelu SaaS? Poznaj plusy i minusy

Wybór platformy na jakiej stworzymy sklep internetowy to duże wyzwanie. Pojawiają się coraz to nowe rozwiązania. Niektóre z nich sprawdzą się w większości przypadków, a inne są przeznaczone dla użytkowników z określonymi potrzebami.

Jak w każdym biznesie jednym z większych problemów na samym starcie są koszty finansowe. Aby sprostać temu wyzwaniu powstały platformy sklepów internetowych w modelu SaaS.

W tym artykule dowiesz się zatem:

 • Czym jest model sklepu internetowego SaaS?
 • W jakich przypadkach się sprawdzi?
 • Jakie są jego plusy i minusy?
 • Które platformy SaaS są z powodzeniem wykorzystywane na polskim rynku?

Czym jest model SaaS?

Oprogramowanie jako usługa (software as a service) jest obecnie jedną z najbardziej rozwijających się gałęzi cloud computingu. Jest to rodzaj modelu dostawy, w którym oprogramowanie (w tym przypadku służące do budowania i zarządzania sklepem) jest przechowywane w centrum danych usługodawcy.

Klient może z niego korzystać dzięki opłacaniu miesięcznej subskrypcji – niektóre platformy pobierają dodatkowo lub w miejsce tego procent od sprzedaży w sklepie. Usługi te mają zwykle kilka wariantów cenowych, gdzie koszt rośnie wraz z mnogością dostępnych opcji.

Jednym z głównych czynników wpływających na rosnącą popularność SaaS jest idealne dostosowanie pod potrzeby małych i średnich przedsiębiorstw.

Plusy platform SaaS

SaaS oferuje wiele korzyści w porównaniu z tradycyjnymi modelami platform e-commerce:

Niskie początkowe koszty – SaaS jest z reguły oparte na subskrypcji i nie pobiera z góry opłat licencyjnych, co skutkuje niższymi początkowymi kosztami. Dostawca SaaS zarządza infrastrukturą informatyczną, więc w cenę subskrypcji jest wliczony m.in. hosting.

Szybka instalacja i wdrożenie – aplikacja SaaS jest już zainstalowana i skonfigurowana w chmurze. Minimalizuje to częste opóźnienia wynikające z długotrwałego, tradycyjnego wdrażania oprogramowania.

Łatwe aktualizacje – dostawcy SaaS zajmują się aktualizacjami sprzętu i oprogramowania, wdrażając uaktualnienia centralnie do obsługiwanych aplikacji. Wykonują w ten sposób całą pracę za Ciebie.

Dostępność – aby uzyskać dostęp do swojego sklepu na modelu SaaS, wystarczy przeglądarka i połączenie internetowe. Oprócz tego takie platformy jak Shoper umożliwiają dostęp do panelu administracyjnego sklepu nawet i z urządzeń mobilnych.

Skalowalność – dostawcy SaaS zazwyczaj oferują wiele opcji subskrypcji i możliwość elastycznej zmiany planu w razie potrzeby. Jest to bardzo przydatne w sytuacji, gdy sklep stale się rozwija.

Minusy platform SaaS

Warto przed podjęciem ostatecznej decyzji mieć świadomość kilku potencjalnych wad:

Brak kontroli – własne oprogramowanie daje firmom wyższy stopień kontroli niż rozwiązania SaaS, w których pełna kontrola znajduje się po stronie dostawcy. Zazwyczaj każdy użytkownik musi korzystać z najnowszej wersji oprogramowania i nie może odraczać aktualizacji lub zmian w dotychczasowych funkcjach.

Bezpieczeństwo i kwestie związane z danymi – zarządzanie dostępem i bezpieczeństwo wrażliwych informacji jest jednym z głównych problemów dotyczących usług w chmurze.

Wsparcie dla B2B – sprzedawcy B2B potrzebują dostępu do takich funkcji jak ceny dostosowane do rodzaju klienta, rabaty według ilości, ceny hurtowe i zróżnicowane metody płatności. Nawet i wiele „tradycyjnych” platform e-commerce nie spełnia wymagań dla tego sektora. Nie inaczej jest ze stosunkowo nowymi platformami SaaS.

Wymóg łączności – jeśli łączność internetowa po Twojej stronie zawiedzie, stracisz dostęp do swojego oprogramowania lub danych.

Integracje – podczas pracy z zewnętrznym dostawcą usług SaaS może wystąpić problem z integracją z istniejącym oprogramowaniem wewnętrznym. Własne API i struktury danych mogą nie integrować się prawidłowo z zewnętrznym oprogramowaniem. Z tego powodu należy zawsze sprawdzać kompatybilność ze wszystkimi aplikacjami SaaS.

Czy model SaaS jest dla każdego?

Po zapoznaniu się zarówno z wadami, jak i zaletami platform SaaS powinieneś mieć lepszy wgląd w to, czy takie rozwiązanie jest dla Ciebie.

Jeśli jednak nadal nie jesteś pewien, oto przykład klienta, dla którego sklep w modelu SaaS sprawdzi się idealnie.

➡ Chce od razu rozpocząć sprzedaż i musi szybko uruchomić sklep.
➡ Ograniczone zasoby na spersonalizowany design.
➡ Sprzedaje wyłącznie online tylko w swoim sklepie internetowym na nielicznych rynkach.
➡ Chce korzystać z gotowych i konfigurowalnych szablonów sklepu internetowego i nie chce go tworzyć od zera.
➡ Ma mały zespół, w którym nieliczni członkowie potrafią wywiązywać się ze zróżnicowanych obowiązków.
➡ Gotowy na współpracę ze społecznością, która korzysta z platformy.
➡ Nie chce zajmować się bezpieczeństwem i utrzymaniem samej platformy.
➡ Stosunek ceny do ilości oferowanych funkcji jest dla niego bardzo ważny.

Platformy SaaS w Polsce

Najpopularniejsze platformy e-commerce w Polsce to:

Wykres przedstawiający najpopularniejsze platformy e-commerce w Polsce

Źródło: https://trends.builtwith.com/shop/country/Poland

Spośród nich te działające jako SaaS to:

Shoper

Platforma SaaS Shoper

Druga najpopularniejsza platforma e-commerce w Polsce. Dużą zaletą jest możliwość integracji z firmami kurierskimi czy programami księgowymi. Platforma jest dobrze dostosowana do SEO. Istnieją 4 warianty cenowe zaczynające się od 79 złotych netto miesięcznie.

Poznaj ofertę MAYKO na pozycjonowanie sklepów Shoper – KLIKNIJ!

Przykładowy sklep na platformie Shoper: Isostar

 

Sklep Isostar

Oficjalny sklep popularnej marki Isostar. Isostar to marka od wielu lat zajmująca się produkcją gotowych napojów i posiłków energetycznych, pełnowartościowych i wspomagających pracę mięśni, a także specyfików służących do samodzielnego ich przygotowania.

Shoplo

Platforma SaaS Shoplo

Shoplo posiada przydatne funkcje pozwalające na edycję wyglądu sklepu i zarządzaniem produktami oraz towarem. Inne godne uwagi narzędzie wspiera sprzedaż multichannel. Oprócz tego narzędzia supportu klienta pozwalają na integrację czatu, automatyczne kampanie marketingowe oraz monitorowanie ruchu. Shoplo ze względu na swoje funkcje drag and drop świetnie sprawdzi się w przypadku początkujących użytkowników.

Przykładowy sklep na platformie Shoplo: BeardMan

 

BeardMan _ Kosmetyki do brody, pielęgnacja brody, sklep dla brodaczy - Google Chrome 2019-05-16 09.04.20

Sklep BeardMan to miejsce, w którym znajdziesz kosmetyki do brody, wąsów i męskiej skóry. Sklep ma bardzo przejrzysty design, który ułatwia proste i szybkie zakupy.

IdoSell Shop (wcześniej IAI-Shop)

Platforma SaaS IdoSell

Sklepy zbudowane na tej platformie można integrować z platformami aukcyjnymi jak eBay czy Allegro, dostawcami, czy licznymi systemami płatności. Wiele zadań związanych z projektowaniem sklepu można wykonać samodzielnie, jednak dostępne są liczne pakiety wdrożeniowe. Za odpowiednią kwotę można zlecić wykonanie niektórych prac pracownikom IdoSell Shop.

Przykładowy sklep na platformie IdoSell Shop: Euro Ogród

 

Sklep ogrodniczy online _ Internetowe centrum ogrodnicze Euro Ogród - Google Chrome 2019-05-16 08.56.40

Euro Ogród to sklep ogrodniczy, który od ponad 20 lat zajmuje się sprzedażą produktów do ogrodu i domu. Sklep jest jednym z liderów w swojej branży,

SOTESHOP

Platforma SaaS SOTESHOP

Choć platforma działa jako SaaS, to istnieje możliwość bezterminowego wykupienia licencji. Oprócz podstawowych funkcjonalności istnieją również płatne dodatki dla klientów.

Przykładowy sklep na platformie SOTESHOP: Meblex Rawicz

 

Sklep internetowy Meblex Rawicz

W sklepie tym znajdziemy liczne meble dla praktycznie każdego typu pomieszczenia. W asortymencie znajdują się łóżka i kanapy, materace, biurka, barki czy szafy.

Podsumowanie

Czy platforma SaaS jest dla Ciebie? To zależy od Twoich unikalnych potrzeb. Dzięki temu artykułowi łatwiej Ci będzie podjąć ostateczną decyzję. Warto pamiętać, że takie rozwiązania jak najbardziej liczą się na rynku i wraz ze swoją popularnością wciąż będą się rozwijać.

 •  
 •  
 •  
Autor artykułu:Daniel Podgórski

Copywriter współpracujący z firmą Mayko. Specjalizuje się w nowoczesnych technologiach, kryptowalutach, SEO i marketingu internetowym. Uwielbia pisać artykuły poparte statystykami i głębokim researchem.

Komentarze

2 wypowiedzi:
 1. Sass to wygoda 🙂 po prostu – niema nic wspólnego z niezależnością, którą każdy biznes ceni. Projektując sklepy internetowe zawsze rozmawiam z moimi klientami dlaczego zdecydowali się zrezygnować z tego modelu. Odpowiedzi są naprawdę przeróżne, ale rozmowa zawsze kończy się stwierdzeniem, że model sassowy ogranicza, jest mało dodatków, rozszerzeń, zbyt mała ingerencja w wygląd itd…

  Poleciłbym ten model tylko na potrzeby amatorskiego „dropshipingu” i tylko tu powinien sprawdzić się naprawdę dobrze.

 2. Z pewnością model SaaS ma swoje plusy i minusy i tak jak pisze kolega powyżej, jest to ogromna wygoda. Trzeba jednak pamiętać o tym, że za tą wygodę przyjdzie nam zapłacić jeśli będziemy chcieli coś zmienić. W przypadku autorskiego oprogramowania zakres możliwości będzie o wiele bogatszy, jednakże nie będzie już taki wygodny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *