Above the fold to termin, który odnosi się do projektowania stron internetowych. Dokładniej rzecz biorąc, oznacza część strony internetowej, która pokazuje się odwiedzającemu witrynę w przeglądarce internetowej tuż po załadowaniu strony.

Na przykładowej stronie internetowej moment, w którym odwiedzający zaczyna scrollować, nie jest zawsze taki sam. Na to, co widzi, ma wpływ wiele czynników jak choćby przekątna ekranu, na którym wyświetlana jest strona. Inne czynniki to wybór typu przeglądarki internetowej, pasek narzędzi, indywidualne ustawienia przeglądarki czy system operacyjny urządzenia.

Użytkownicy najbardziej angażują się w treści, które są wyświetlane above the fold niż below the fold. Kluczowe elementy strony powinny znajdować się właśnie na samej górze. Web designer powinien pamiętać o średniej przekątnej ekranu, na jakiej mogą wyświetlać się treści. W tym celu powinien też korzystać z technik responsywnego designu, który zapewni, że strona będzie wyświetlała się zawsze poprawnie bez względu na zastosowane layouty, zdjęcia oraz inne media.

Above the fold było pierwotnie używane do określenia treści umieszczonej na pierwszej stronie gazety. Nagłówek oraz opisy głównych artykułów były zamieszczone na stronie głównej i pozostawały widoczne mimo tego, że gazeta była zwykle trzymana częściowo zwinięta (fold) w stoisku, na którym była sprzedawana.

Sekcja strony MAYKO, która wyświetla się above the fold. Wszystko, co znajduje się poniżej, jest below the fold.

Above the fold