Blog to strona internetowa (lub podstrona istniejącej strony), na której można znaleźć regularnie publikowane treści o określonej tematyce. Pod zamieszczonymi treściami często znajduje się sekcja komentarzy, na której to czytający mogą wchodzić w dyskusje z autorem na temat omawianej treści.

Blogi początkowo wystartowały jako platforma, na której właściciel opisywał swoje życie prywatne oraz to, co ogólnie działo się we właśnie powstającym Internecie.

Słowo blog to skrócona wersja web logs lub weblogs.

Internetowe blogi istniały tak naprawdę na długo przed ukuciem samego terminu. Popularność zyskały dzięki powstaniu platform typu blogger.com, które to usuwały wiele barier technicznych, dzięki którym coraz więcej osób mogło prowadzić swoje blogi. Obecnie takie platformy jak WordPress oferują blogerom jeszcze więcej możliwości.

Choć pierwsze blogi były zwykle tworzone w celach prywatnych/rozrywkowych to wkrótce stały się ważnym narzędziem w internetowym biznesie. Ich potencjał dostrzegły marki, które chciały nawiązać większą więź z klientami. Inni dostrzegli w nich potencjał, który umożliwił im zarabianie na blogowaniu.

Blogowanie jest korzystne dla SEO, gdyż pomaga w dostarczaniu potencjalnym klientom wartościowych treści. Jakościowe wpisy na blogu, które są zoptymalizowane z punktu widzenia on-page SEO, mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na pozycjonowanie danej strony w wyszukiwarkach internetowych.