CMS, z j.ang. Content Management System, to system zarządzania treścią, czyli oprogramowanie umożliwiające zarządzanie strukturą strony internetowej i treściami, które są na niej prezentowane.

System zarządzania treścią umożliwia usuwanie nieaktualnych treści, modyfikowanie istniejących i dodawanie nowych artykułów. Jego działanie jest intuicyjne i pozwala właścicielom stron na samodzielną obsługę przedstawianych treści bez konieczności angażowania informatyka. Nie wymaga specjalistycznej wiedzy dotyczącej programowania. Aktualizowanie informacji zawartych na stronie jest nieskomplikowane i system zapewnia szybkie wprowadzenie zmian za pomocą odpowiednich przycisków.

CMS gwarantuje pełną kontrolę nad przekazywaną treścią i spójnością serwisu. Pozwala na wprowadzanie i formatowanie tekstu, ale również tabel, zdjęć, grafik, a nawet filmów. Popularne systemy zarządzania treścią oferują tzw. wtyczki, które umożliwiają dodawanie galerii zdjęć, tworzenie forów dyskusyjnych lub dodawania przycisków prowadzących do serwisów społecznościowych. Przykładem powszechnie użytkowanego systemu zarządzania treścią jest WordPress.