Duplicate content

Duplicate content to zjawisko powielania treści publikowanych na stronach internetowych. W takiej sytuacji identyczna treść jest dostępna pod kilkoma adresami www. Do zjawiska może dojść w obrębie jednej lub wielu domen.

Duplicate content w ramach jednej domeny

Do zjawiska jakim jest duplicate content, może dojść w sytuacji, gdy strona główna lub podstrony są dostępne z kilku adresów.

Przykłady:

 • Strona główna:
 • http://przyklad.com
  http://przyklad.com/index.html
  http://www.przyklad.com
  http://www.przyklad.com/index.html

 • Podstrona:
 • http://przyklad.com/kategoria/
  http://przyklad.com/kategoria/index.html

Powyższe przykłady pokazują, że adresy URL muszą być spójne i nie powinny zawierać identycznej treści. Powodem występowania duplicate content może być ponadto równoczesne prowadzenie strony dla standardowych urządzeń takich jak komputery i wersji dla urządzeń mobilnych. Brak zastosowania adresów kanoniczych i brak przekierowań 301 to kolejne źródła problemu. Do powielania treści może dochodzić również za sprawą systemu CMS, który wyświetla ten sam artykuł na stronie głównej i w archiwum lub innej zakładce.

Duplicate content w ramach wielu domen

Z duplicate content mamy do czynienia gdy treść z jednej witryny jest kopiowana i publikowana na zupełnie innej witrynie. Może to być efektem kradzieży tekstu lub nieuwagi. Prawidłowo, tekst pochodzący z innej strony powinien zostać opatrzony informacją o źródle wraz z linkiem. Jeśli udostępniamy swoje teksty na innych stronach, umowa powinna zobowiązywać stronę przeciwną do podania linku. Powielanie treści ma często miejsce w przypadku sklepów internetowych, ponieważ opisy od producentów nie są zmieniane przez właścicieli sklepów. Wówczas może dojść do sytuacji, gdy ta sama treść pojawi się na wielu witrynach.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij