Google Adwords/Ads to system reklamowy Google polegający na wyświetlaniu w wynikach wyszukiwarki linków sponsorowanych. Linki są wyświetlane również w ramach programu partnerskiego Google Adsense.

Teksty reklamowe są prezentowane na pierwszych miejscach wyników wyszukiwania lub ukazują się w kolumnie po prawej stronie. Google Adwords/Ads jest korzystnym narzędziem promocji ze względu na fakt, że reklamodawca nie płaci za publikację reklamy, ale za kliknięcie w nią, czyli wyłącznie za potencjalnych klientów. Reklamy nie trafiają do przypadkowych odbiorców, lecz wyłącznie do tych, którzy mogą być zainteresowani danym produktem lub usługą. Można je kierować do użytkowników tylko z określonych regionów – np. z małopolski czy z samej Warszawy, co jest wskazane m.in. w przypadku reklam lokalnych punktów handlowych lub usługowych.

Google Adwords

W przeciwieństwie do pozycjonowania, które zapewnia efekty po kilku tygodniach lub miesiącach, reklama Google Adwords/Ads działa natychmiast. Reklama Adwords/Ads może być wyświetlana poprzez wybór słów kluczowych lub witryn internetowych. Stawka za słowo kluczowe zależy do jego popularności wśród reklamodawców. W trakcie licytacji reklamodawca określa maksymalną kwotę, jaką jest w stanie zapłacić za jedno kliknięcie. Jest to model rozliczenia określany jako CPC. Popularne słowa kluczowe zwykle są najdroższe, ponieważ wielu reklamodawców chce się na nie reklamować, co powoduje podwyższanie cen w czasie licytacji. Rozsądnym rozwiązaniem w kampanii linków sponsorowanych jest wykorzystywanie tańszych słów kluczowych w większej ilości.

Drugim z proponowanych modeli rozliczeń jest CPM (cost per mille – koszt za tysiąc wyświetleń). Rozwiązanie dotyczy sieci reklamowej partnerów Google.

Narzędzie Google Adwords/Ads mieści się pod adresem https://ads.google.com/intl/pl_pl/home/.

Zobacz:
1. Ile kosztuje kampania AdWords/Ads?
2. 7 sposobów na zwiększenie CTR w kampanii Google Adwords/Ads
3. 14 wskazówek jak budować kampanie Google AdWords z małym budżetem
4. Case study: kampania sezonowa sklepu z roślinami i akcesoriami ogrodniczymi