PPC (Pay Per Click)

Pay Per Click jest modelem biznesowym rozliczeń za reklamę w Internecie. Reklamodawca płaci nie za samo wyświetlenie reklamy, lecz za realne kliknięcia użytkowników w link lub baner reklamowy. Opłata jest wnoszona przez reklamodawcę za każde przekierowanie z reklamy na jego stronę internetową. Model PPC jest wykorzystywany do rozliczeń w wyszukiwarkach internetowych i sieciach kontekstowych. Z powodzeniem sprawdza się również w przypadku stron internetowych, na których ich właściciele udostępniają miejsce na reklamę. Obecnie Google intensywnie korzysta z rozliczeń Pay Per Click, ale pomysłodawcą był Bill Gross, który stworzył funkcjonalny system rozliczeń w 1998 roku. Goto.com to nieistniejąca już witryna, która jako pierwsza posłużyła się modelem PPC.

Opłata wnoszona przez reklamodawcę w całości jest przekazywana właścicielowi systemu – sytuacja dotyczy np. systemu Google AdWords, ale w niektórych sytuacjach częściowo trafia do właściciela systemu i częściowo do wydawcy (właściciela strony) – sytuacja dotyczy takich systemów jak Google AdSense.

Zobacz:
1. Ile kosztuje kampania AdWords?

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij