Spam to rozsyłanie nieoczekiwanych wiadomości drogą elektroniczną na skalę masową w sposób anonimowy. Nie tylko zaśmieca elektroniczne skrzynki pocztowe, ale również może stanowić poważne zagrożenie, ponieważ służy hakerom do rozsyłania wirusów.

Spam jest przesyłany w sposób anonimowy, aby utrudnić wykrycie faktycznego nadawcy. W tym celu stosuje się fałszywe, a niekiedy wyłudzone lub ukradzione adresy nadawców. Typowy spam jest kierowany do bardzo dużej ilości osób. Pewne działania mogą się odbywać za zgodą odbiorców lub zostać potraktowane jako spam. Na rynku działa wiele firm, blogerów i rozmaitych serwisów, które tworzą dla swoich odbiorców wartościowe treści przekazywane w postaci newsletterów, listów mailingowych lub materiałów reklamowych. Są to działania legalne, o ile dana osoba wcześniej wyraziła zgodę na ich otrzymywanie. W przeciwnym razie nawet najbardziej rzetelne i cenne informacje zaliczają się do spamu. Treści o charakterze spamu mogą się pojawiać nie tylko w skrzynkach mailowych, ale również na forach czy w serwisach społecznościowych.

Nie należy odpisywać na podejrzane wiadomości e-mail ani klikać w umieszczone w nich linki czy też otwierać załączone pliki, ponieważ często uruchamiają instalację wirusa na naszym sprzęcie. Nie przestrzegając tych zasad ułatwiamy cyberprzestępcom włamanie na nasz komputer lub inny sprzęt, uszkodzenie go i pozyskanie rozmaitych informacji – danych personalnych, numerów kont bankowych lub innych cennych wiadomości.