SSL (Secure Sockets Layer) to protokół szyfrowania, który jest używany do bezpiecznego transferu informacji w Internecie. Zastosowanie odpowiedniego certyfikatu SSL jest szczególnie ważne w przypadku stron internetowych, które przetwarzają dużo danych osobowych i finansowych jak sklepy internetowe czy banki.

Certyfikaty SSL posiadają publiczną i prywatną wersję klucza. Owe klucze są wykorzystywane, aby ustanowić szyfrowane połączenie. Certyfikat ponadto zawiera informacje, która identyfikuje właściciela certyfikatu/strony internetowej.

Certyfikat SSL jest instalowany na serwerze, na którym znajduje się strona.

W pewnym momencie Google wraz z przeglądarką Mozilla FireFox zaczęło kłaść duży nacisk na bezpieczeństwo stron internetowych. W przeglądarkach internetowych dodano ikonkę kłódki, która miała reprezentować zastosowanie certyfikatu SSL oraz związane z tym bezpieczeństwo witryny.

W lipcu 2018 roku Google wprowadziło w życie decyzję, że wszystkie strony, które nie posiadają certyfikatu SSL (inaczej strony HTTP), będą oznaczone jako niebezpieczne.

Brak certyfikatu SSL negatywnie wpływa na pozycjonowanie strony w Internecie. Dla prostych stron, które nie przetwarzają wielu danych wystarczający może się okazać darmowy certyfikat SSL Let’s Encrypt.