Nie tylko Google – poznaj 10 alternatywnych wyszukiwarek internetowych

Nie tylko Google – poznaj 10 alternatywnych wyszukiwarek internetowych

Google nie jest po prostu wyszukiwarką internetową – nazwa tego narzędzia stała się praktycznie synonimem procesu szukania informacji w sieci. Jeśli czegoś nie wiemy, wystarczy to przecież „wygooglować”.

Statystyki także to potwierdzają – Google nie ma sobie równych na rynku wyszukiwarek internetowych:

Udział Google na rynku wyszukiwarek internetowych

Źródło

Czy są zatem jakieś alternatywy dla Google, którym warto się przyjrzeć? Oczywiście – w tym artykule poznasz 10 z nich.

1. Bing

Druga najpopularniejsza wyszukiwarka na świecie to właśnie Bing. W USA obsługuje ona nawet 25% wszystkich zapytań internetowych.

Na uwagę w przypadku Bing na pewno zasługuje atrakcyjny design, gdzie każdego dnia ekran wyszukiwarki to nowe, ładne zdjęcie. Ciekawą opcją jest także wbudowany system nagród. Użytkownicy wykorzystujący Bing do szukania informacji i robienia zakupów gromadzą specjalne punkty, które następnie mogą wymienić na nagrody. Funkcja ta niestety nie jest dostępna w Polsce.

2. Yahoo

Google powstało w 1998 roku, jednak Yahoo pojawiło się już 4 lata wcześniej, przecierając pierwsze szlaki w przypadku wyszukiwarek internetowych. Obecnie wyszukiwarka Yahoo jest nieco przestarzała, jednak jeśli chodzi o popularność, znajduje się tuż za Bingiem. Yahoo to jednak przede wszystkim cały portal, na którym znajdziemy pocztę e-mail, newsy czy serwis społecznościowy.

3. Baidu

Baidu zwany jest także „chińskim Google”. Omawiana wyszukiwarka stanowi główne narzędzie do przeszukiwania Internetu w Państwie Środka i jest z tego powodu zoptymalizowana pod treści w języku chińskim. Warto jednak pamiętać, że wyniki wyszukiwania są poddane mocnej cenzurze politycznej.

Ciekawostka: mniej więcej 15 lat temu Google pracowało nad wprowadzeniem swojej wyszukiwarki do Chin, jednak firma wycofała się z tego projektu, gdy kwestie cenzury oraz bezpieczeństwa danych stawały się coraz bardziej problematyczne.

4. DuckDuckGo

Choć DuckDuckGo powstało w 2008 roku, to jednak popularność tej wyszukiwarki znacząco rośnie dopiero od kilku lat. Główny element, jaki ją wyróżnia, to kładzenie dużego nacisku na ochronę danych i prywatnosć. Twórcy wyszukiwarki często krytykują Google za jego podejście do tych kwestii.

DuckDuckGo nie zbiera danych użytkowników, dlatego nie uświadczymy tutaj spersonalizowanych wyników wyszukiwania. Warto jednak zwrócić uwagę na dobrze zaprojektowane UI, jak i liczne przydatne funkcje.

5. Search Encrypt

Kolejna wyszukiwarka internetowa, która kładzie duży nacisk na bezpieczeństwo danych i prywatność. Search Encrypt podejmuje w tym celu konkretne starania, gdyż wykorzystuje metody szyfrowania obejmujące SSL czy AES-256.

Po wprowadzeniu zapytania Search Encrypt zwróci wyniki wyszukiwania pochodzące z jego sieci partnerów. Oprócz tego historia wyszukiwania jest po jakimś czasie usuwana, co jeszcze bardziej przyczynia się do bezpieczeństwa.

6. CC Search

Jeśli chciałbyś znaleźć darmowe zdjęcia do wpisu blogowego czy muzykę, którą możesz swobodnie zamieścić w video, skorzystaj z CC Search. Działanie tej wyszukiwarki jest proste – jej wyniki wyszukiwania są zaciągane z Soundcloud, Wikimedia, Flickr i innych serwisów, w których można znaleźć treści oznaczone jako Creative Commons.

7. Wiki.com

Wiki.com przeszukuje informacje zawarte w Wikipedii, internetowych encyklopediach (np. Britannica), czy w fanowskich encyklopediach poświęconych danym zagadnieniom (np. fandom.com). Warto skorzystać z tego narzędzia, jeśli chcesz znaleźć bardziej zorganizowane i dogłębniejsze źródła wiedzy na wybrane, ogólne zagadnienie.

8. Ask

Ask to wyszukiwarka, w której zapytania są wpisywane w formacie prostych pytań, co umożliwia wprowadzanie naturalnie brzmiących fraz. Taka funkcjonalność jest szczególnie przydatna w przypadku użytkowników mniej obeznanych ze współczesną technologią (np. osób starszych). Wyniki wyszukiwania prezentują także najczęściej zadawane powiązane pytania, co pomaga bardziej wgłębić się w analizowane zagadnienie. Ask funkcjonuje jedynie w języku angielskim.

9. WolframAlpha

WolframAlpha to wyszukiwarka, której celem jest podawanie eksperckich odpowiedzi na trudne pytania przy wykorzystaniu nowoczesnych algorytmów, bazy danych oraz sztucznej inteligencji.

Jeśli chciałbyś znaleźć odpowiedzi na swoje pytania dotyczące matematyki, nauki, technologii, społeczeństwa i kultury, omawiana wyszukiwarka jest dla Ciebie. WolframAlpha dostarcza także wiele przydatnych narzędzi, które pomogą Ci zgłębić analizowany temat – np. funkcja wyszukiwania powiązanych danych statystycznych wraz z podaniem ich źródeł.

10. Internet Archive

Choć nie jest to stricte wyszukiwarka internetowa, to jednak omawiane narzędzie jest bardzo przydatne przy wyszukiwaniu informacji w sieci, dlatego warto o nim wspomnieć.

Internet Archive to ogromna kolekcja wszelkich treści, jakie pojawiły się w Internecie. Na uwagę zasługuje także narzędzie Wayback Machine. Za jego pomocą możesz przyjrzeć się dokładnie danej stronie internetowej i prześledzić zmiany, jakie na niej zachodziły. Okazuje się to przydatne, gdy np. dana witryna została usunięta.

Podsumowanie

Jak zatem widać istnieje wiele alternatyw dla Google. Warto skorzystać ze wspomnianych tutaj wyszukiwarek, jeśli szczególnie cenisz sobie prywatność, lub chciałbyś znaleźć informacje, o które trudno w Google.

Autor artykułu:Daniel Podgórski

Copywriter współpracujący z firmą Mayko. Specjalizuje się w nowoczesnych technologiach, kryptowalutach, SEO i marketingu internetowym. Uwielbia pisać artykuły poparte statystykami i głębokim researchem.

Komentarze

Jedna wypowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *